Velká čínská zeď (2016)

25. ledna 2017 v 12:00 |  Zápisník cholerika

Jak je asi zřejmé, dnes bude řeč o tomhle filmu a o ničem jiném. Bohužel, článek asi bude o něco stručnější, protože mne ze zálohy napadl bacil, a uzemnil mne kvalitněji, než by to svedl judista Krpálek. Takže od minulého týdne jsem udržován pod penicilinovou palbou a trávím většinu času tím, že ležím na gauči a vypouštím bubliny, což snad povede nakonec k tomu, že to bacila přestane bavit a vzdá to.

Nicméně tohle předmětem dnešního článku není.

Přestože jsem byl nedávno vyslán hned na tři snímky po sobě, samozřejmě za účelem nějakého hodnocení, pořád jsem se k nějakému článku nemohl rozhoupat. Jednalo se totiž o filmové zpracování Assassin´s Creed, poslední Underworld a právě Velkou čínskou zeď - ale pořád jsem nějak nemohl pro recenzi najít to správné nadšení. Totiž - ne, že by mne to bylo zas až tak otřesné. Ale popravdě řečeno, ani jeden ze snímků mne ničím neurazil, ale zase na druhou stranu ani tolik nenadchl, aby to stálo za plnohodnotné rozpitvání. Všechny tři filmy mají slušné herecké obsazení, skvělé triky a rozhodně se na nich nešetřilo - ale příběhově to není nic moc, a i když se nejedná vyloženě o pitomosti, rozhodně to není zrovna Oscarový materiál. Takže jsem se nakonec rozhodl pro nějaký komentář k posledně jmenovanému titulu, protože mi přišel tak nějak obsahově nejzajímavější.

Příběh je celkem jednoduchý. Žoldák William se vypraví s bandou kumpánů do Číny, aby tu ukradl střelný prach, a následně všichni zbohatli. Něco se ovšem pokazí, napadne je nějaká podivná obluda a následně při útěku před jinou bandou lupičů je zajme posádka Velké čínské zdi. A tím to celé začne, protože se najednou ocitnou ve světě, kde kromě hrstky vyvolených (což je odhadem asi milion vojáků, dva miliony techniků a pomocného personálu a po strop narvaný obchoďák čínskou šlechtou), by nikdo neměl znát. Velká zeď je tady totiž proto, aby obstála opakovaným útokům emzáckých oblud, které se snaží sežrat všechno ostatní. Je zbytečné nějak extra přemýšlet nad tím, proč je potřeba zeď kolem úplně celé Číny, ale třeba to nějaký smysl má, jen mi to možná jenom uniklo.
Takže je potřeba najít nějaký způsob jak digitální příšerky komplet vyhladit, protože finta Ctrl+A -> Delete bude vynalezena až o pár století později.

Herecké obsazení je příjemné, i když si myslím, že Mattu Damonovi dlouhé vlasy nejdou - a nijak rušivě nepůsobí ani Willem Dafoe v roli trochuzáporáka. Zbytek herců je pak dodáno z Číny, což vzhledem k lokaci celkem dává smysl. Potěšitelné je i fakt, že se tam za celou dobu neobjeví ani jeden černošský herec, ani Samuel L. Jackson, protože podobně jako Willem Dafoe, ten chlap musí bejt prostě všude.

Vizuální stránka je naprosto úžasná, na detailech, ani kostýmech se rozhodně nešetřilo, akční sekvence jsou moc hezké a i když to rozhodně není Pán Prstenů, je to docela fajn.

Otázka zní, co to teda vlastně je.

Rozhodně to není historická fikce, jak se nám snaží předhodit úvodní titulky. Podle mého soudu se jedná o příjemnou fantasy, podobně jako to bylo v tomhle případě, jen to má o něco větší rozpočet.
Za sebe bych kinosál asi nejspíš úplně nedoporučil. Nicméně z mého pohledu je to určitě film, který bych si koupil na DVD někdy za dva roky a nebude mi líto za něj zaplatit to kilo v Tescu.

Tak příště zas snad něco normálního, pokud zdraví dovolí.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 25. ledna 2017 v 12:33 | Reagovat

Jo tak tady jsem to chytla...
Ale k doktorovi a následnému penicilinu jsem se ještě nedokopala...
Tak přeji příjemné léčení :-)

2 klavesnicetuka klavesnicetuka | Web | 26. ledna 2017 v 11:10 | Reagovat

hm o tomhle filmu jsem dlouho uvažovala...možná dobře že jsem nešla, teď těžko najít něco v kině, co by mě zaujalo natolik, abych to riskla a šla na to..
Poslední Bourne mě zklamal a to jsem se moc těšila...

Ale myslím že Damonovi ty dlouhé vlasy sluší :-D

3 Polgara Polgara | Web | 26. ledna 2017 v 11:11 | Reagovat

Cholerik si kooukám v poslední době užívá. Ale doufám, že to nebude mít trvalé následky a dokonce i on si užívá a odpočívá. :-)
Na Velkou čínskou zeď se chystám a ani tvoje recenze mě neodradila. A myslím si, že na takové vymejvání mozku je tenhle snímek naprosto ideální. Nemusíš u toho myslet, jen si užíváš soubojů a efektů. :-D

4 Cholerik Cholerik | 26. ledna 2017 v 20:31 | Reagovat

[1]: Tak to hlavne neprechazet. Ono se to nezblazni:-) a krome toho, neni nad regulerni zaminku na to, aby se clovek bez vycitek valel v pelechu.

[2]: Ja nevim, ja na ty chlapi nejak nejsem. Spis je smutne, ze je to s tema filmama posledni dobou takova bida ...

[3]: Tak v tomhle smeru to myslim bude celkem uspokojive. Podobnou koncentraci CGI potvor jsem naposledy videl v Panovi Prstenu:-)

5 klavesnicetuka klavesnicetuka | Web | 27. ledna 2017 v 18:08 | Reagovat

[4]: to je fakt smutné...je to bída už dlouho až se divím, kde se pořád berou ty peníze na natočení dalších filmů

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama