Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

23. listopadu 2016 v 12:00 |  Zápisník cholerika
Aneb recenze trojí krve.

Když jsem přemýšlel, jak dnešní článek vlastně pojmout, narazil jsem hned na několik věcí, které je třeba zohlednit. Totiž - ono to není v tomto případě tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Tedy píšu recenzi s vědomím, že spoustu lidí s ní bude nesouhlasit, nebo případně si ji vezmou osobně. Nicméně mým cílem je být co nejvíce objektivní, a koneckonců je plným právem každého diváka, mít na tento film jiný pohled, než mám já.

Předně - klíčovou roli v tomto případě hraje, zda jste, či nejste fanouškem světa J.K.Rowlingové. V případě že ano, pak záleží dost na tom, jak velká je hloubka Vašeho osobního fanatismu. Zmiňuji to záměrně, protože od Vašeho postoje se pak odvíjí celá řada dalších věcí. Je zřejmě zbytečné tu nějak konkrétněji rozvádět spory fandomu na téma kniha vs. film, nebo se nějak vrtat v divadelní hře. Podstatný je spíš fakt, že kolem světa Harryho Pottera, se za dobu jeho existence utvořilo obrovské universum, (což je v zásadě vlhký sen každého autora), které je prostě třeba vzít v potaz.

Proč o tom vůbec mluvím. Fantastická zvířata jsou totiž již devátým filmem z tohoto světa a jediné, s čím se tento snímek dá srovnávat, jsou ostatní snímky z této série. Celý děj se odehrává v třicátých letech dvacátého století v New Yorku, kam se vypraví hlavní hrdina, Newt Scamander - tedy dávno před tím, než se Harry Potter objevil alespoň jako jiskra zájmu v očích jeho otce. Newt píše právě zmíněnou knihu o kouzelných tvorech a dílem náhody mu pár z nich uteče, což samozřejmě způsobí nejedny obtíže. Tohle je tedy rámec celého filmu a můžeme se nechat unášet na křídlech fantazie paní Rowlingové, a tvůrců filmu, což vůbec není špatné. Film slušně odsýpá, CGI zviřátka jsou perfektní a dokonale 3D, což je paráda, když si uvědomíte, že tam ve skutečnosti vůbec nikdo není. Prostředí je úžasné a dobové, kouzelníci kouzlí jak o život a o ten jim také ve filmu skutečně několikrát i půjde. Fantastičtí tvorové jsou velmi precizně vymyšlení a až na pár celkem krkolomných rozhodnutí celý děj celkem dává smysl - a v zásadě mu nelze ani nic moc vytknout. Pokud by se snímek dal nějak charakterizovat, tak by to bylo nejspíš bylo podtextem "Jedna epizoda z cest slavného Mistra, tentokráte ze Spojených států amerických". Zvířata Vás pobaví, a nejspíš Vás dostane i Hihňavá voda - prostě skalní fanoušek bude nonstop bučet slastí , po celou dobu snímku.

Pak je tu ovšem kategorie "příznivec", jako jsem třeba já, a tady už je nasnadě poněkud kritičtější postoj. Pominu fakt, že film v zásadě vůbec nic neřeší, technicky se odehrává pouze po dobu tří dnů, než Scamander z USA zase zmizí - a nese sebou stejně jako všechny předešlé filmy ze světa J.K. Rowlingové nevysvětlené podivnosti. Například se opět nikde nedozvíme, jak vlastně magie vůbec funguje, proč ji někdo ovládá a někdo ne - nebo jak to vlastně je s těmi hůlkami, protože očividně to jde i bez nich (viz. v prvním dílu se učili přivolat si do ruky koště podobně jako to dělají padawani řádu Jedi). Jakkoliv jsem se po tom pídil, ani skalní fandom mi tohle vysvětlit nedokázal, takže na jednu stranu má autorka skvěle vymyšlené vztahy a příběh - ale nějaké skutečně zásadní reálie, mi tu poněkud chybí. Druhou věcí, která mi přišla poněkud ne úplně cool, je to, že se zde pracuje stále dokola se stejným motivem, který jsme viděli už v předchozích dílech. Tedy, někde se skrývá zlý černokněžník, je tu nějaké vyvolené dítě, hrozí válka mezi lidmi a čaroději , a jako by toho nebylo málo, máme tu opět týrané sirotky, trpící pod sadistickou náhradní rodinou. Prostě nic nového, nebo nic, co bychom už neviděli - nicméně je možné, že i tahle koncepce měl být prostě záměr, aby divák dostal to, pro co si do kina vlastně přišel.

Krátce bych se zmínil v této části o castingu, se kterým jsem byl spokojený tak napůl. Newt Scamander (Eddie Redmayne) v roli naprosto exceluje. Jeho postava je naprosto úžasně podaná, má hned několik vrstev, a nedělá vám naprosto žádné potíže si tohoto podivína rychle oblíbit. Vypíchnul bych třeba i takové detaily, že se tento ostýchavý nadšenec pro magická zvířata pohybuje jinak při setkání s lidmi, a naprosto jiný výraz i řeč těla má, když je šťastný, se svými magickými tvory. K tomu mu naprosto skvěle sekunduje i další člen ústřední čtyřky Kowalski (Dan Fogler - jasně, to je TEN Kowalski od tučňáků z Madagascaru, ale úplně někdo jinej).

O něco málo méně se mi líbilo obsazení dalších dvou dámských rolí - dle mého soudu o něco ostřejší typ hereckého projevu (jako má třeba Emma Stone, nebo Amber Heard), bylo víc na místě - ale to je skutečně jen o úhlu pohledu. Potěšil také digitální Ron Perlman, v drobné roli, nicméně co mi tak úplně nesedlo, bylo obsazení Colina Farrella. Nechápejte to prosím špatně. Myslím si, že jako herec je bezesporu skvělý (například, i když třeba tenhle film byla blbost, on tam byl vynikající. Sice to byla i přesto pořád blbost, ale dalo se na to o něco lépe koukat.) Potíž je v tom, že ten chlap vypadá ve všech filmech úplně stejně, takže jsem po celou dobu promítání trpěl místopisnou nejistotou, zda jsem ještě pořád v New Yorku, nebo v Bruggách.

Jenomže tohle se vám honí hlavou v případě, že tomu alespoň trochu přístupní jste. Bohužel, je tu ještě třetí pohled, a to sice ten, ve kterém příznivcem J.K. Rowlingové, nebo světa Harryho Pottera, nejste.

Pak vás čeká 133 minut, ve kterých budete velmi intenzivně přemýšlet, co tak úžasného na tom všichni vlastně vidí. Banální zápletka o záměně kufru zase tolik sama o sobě nosná není, děj i vývoj jsou naprosto předvídatelné už v momentě, kdy Vám ji tvůrci filmu byť jen naznačí, a když pominete ten všudypřítomný digitální balast, a poněkud nepřehledné kouzelnické souboje, odnesete si v zásadě jen poznatek, že k proměně z kladného mága, na mága posedlého Satanem, v podstatě jen stačí, když Bystrozorové rozbijou Colinovi kredenc.

Tedy závěrem.

Za sebe dávám 70%. Kdybych si na něco podobného koupil vstupenku, určitě bych nešel domů s pocitem, že jsem byl podveden. Za svoje peníze dostanete opravu štědrou dávku magického světa J.K.Rowlingové, spoustu digitálních efektů a i když film skutečně nic zásadního neřeší, přece jen odkryje další kus mapy něčeho, co už alespoň trochu důvěrněji znáte. Jít na tenhle film do kina mohu s klidným svědomím doporučit, i přestože se Vám nejspíš pokusí v některých pasážích protrhnout ušní bubínky, protože tohle je určitě na velké plátno, a na monitoru to myslím tolik nevyzní.

Takže splněno, příště už snad doopravdy nějaký normální článek.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 24. listopadu 2016 v 15:50 | Reagovat

Byla jsem, viděla jsem a nelitovala jsem - a to jsem od toho moc nečekala!

2 Cholerik Cholerik | 24. listopadu 2016 v 22:38 | Reagovat

[1]:
No - ja tam byl technicky vzato pracovne. Ale nebylo to spatne, souhlasim. Mozna to bylo dobre prave kvuli tomu, ze se tam neresila hlavni linie HP

3 Báša Báša | E-mail | 25. listopadu 2016 v 8:28 | Reagovat

1. Abych přímo necitoval (A. C. Doyla, tuším): "...zaklínadlo jest mocnou vzpruhou pro duševní schopnosti jedince, které se pak mohou projevit přímo,"

2. Jako blog s příhodama ze života na pozadí pevných názorů dobrý až vynikající. Jako recenzetskej blog... Mno, to si radši přečtu Fuku.

4 Yuki Sumire Yuki Sumire | 25. listopadu 2016 v 10:26 | Reagovat

Co se týče záměny kufrů, tak v prvním případě jsme s kamarádem mysleli, že k tomu opravdu dojde a byli jsme překvapení, že ne... ono se to stalo až napodruhé, když jsme se na sebe koukli a řekli si: "Jo, tohle jsme už nečekali." Proč to čekat, když poprvé ne, že :D

Film se mi líbil, ale ke konci jsem měla dojem, že z toho chtějí udělát chaotickou akčňárnu plnou metajících kouzel. Alespoň jsem zvědavá, jaký bude další díl. Zatím nvm, jaké z toho mám pocity, a to jsem na Harrym Potterovi vyrostla.
Líbil, příliš utahaný, pak najednou buch a potom otázky, proč to tam dali a proč se to všechno děje... jop, úplný konec mě překvapil i hereckým obsazením (ne, nečetla jsem, kdo tam všechno hraje... na filmy ráda chodím se sladkou nevědomostí).

5 Cholerik Cholerik | 25. listopadu 2016 v 21:24 | Reagovat

[3]:Njn, slib je slib, co se da delat ... Mimochodem, Fuka byl na tom samem promitani taky. Ten citat neznam, nicmene stejne to neresi otazky, ktere mi ohledne sveta J.K. Rowlingove vrtaji hlavou.

6 Cholerik Cholerik | 25. listopadu 2016 v 21:25 | Reagovat

[4]:
:-D
A vite o tom, ze pro spoilery je v posmrtnem zivote vytvoreny specialni kruh Pekla ?:-D

7 Yuki Sumire Yuki Sumire | 28. listopadu 2016 v 21:04 | Reagovat

[6]: Tak to nebudu mít daleko :D

8 m. m. | E-mail | Web | 28. listopadu 2016 v 22:57 | Reagovat

Co se herců týče, byli jiní, hlavně teda jeden na konci, nechci zásadně spoilovat, co mi tam neseděli. Ale jako fakt hodně. Nesnáším obecně, když se do rolí postav, které byly doposud obestřeny záhadou, dosadí děsně profláknutý obličej, a je mi jedno, jestli ho namažou nabílo nebo načerno, oholí mu hlavu nebo potetují nos, je to prostě obličej, kterej člověk zná už ze všech stran a pro mě to je zabiják takové role.

Jinak mi vadilo tak akorát to, jak často kouzelníci zapomínají, že jsou kouzelníci a že by třeba mohli použít Accio, místo toho, aby se celej den honili za nějakym krtkem nebo hadem a zdemolovali kvůli nim půlku New Yorku.

A momenty, kdy kouzelník pro změnu zapomene, že není Jedi, aby na někoho házel auta jen tak mávnutím ruky, mě taky dvakrát nenadchnou.

Jinak patřím ke skalním fanouškům HP světa, ale řekla bych, že mě to právěže staví někam doprostřed v hodnocení - miluju tu šanci znovu se do toho světa ponořit skrze ty efekty, a občas se povedlo i obsazení, hlavní byla samozřejmě zvířátka, ale na druhou stranu je tu kritičnost, protože něco si člověk zkrátka představoval jinak.

9 Cholerik Cholerik | 29. listopadu 2016 v 12:05 | Reagovat

[8]:To jsem rad, ze nejsem jediny, kdo si povsimnul jedijskeho triku a proflaknuteho herce, i pres jeho maskovani. Ale rozhodne to vidim podobne - pouzit logiku magickeho sveta by urcite nebylo uplne na skodu.

10 klavesnicetuka klavesnicetuka | 6. prosince 2016 v 9:37 | Reagovat

díky za tuto recenzi:-) protože když se podíváš na csfd hodnocení filmu o Potterovi nebo na tohle, vždycky to má vysoká procenta, protože tam píšou hlavně fandové (podle mě), protože ne všechny filmové díly jsou tak úžasné...
Nikdy jsem fandou Pottera nebyl, ale manžel ano a tak jsme šli do kina a mně to přišlo nelogické, měla jsem spoustu otázek a manžel mi řekl, tak si to přečti, je tam vše vysvětleno, tak jsem si přečetla všechny knihy a stejně mám spoustu otázek, který mi nikdo není schopen zodpovědět :-D

11 Jefferyheate Jefferyheate | E-mail | Web | 2. října 2017 v 1:08 | Reagovat

If you have been feeling stressed lately, but you are not sure how to deal with it, the advice in this article can help. Feelings of stress are increasingly common in today's world, but there are ways to help. This article will teach you some easy ways to overcome your stress.

<a href=https://www.acheterviagrafr24.com/viagra-avec-paypal/>viagra avec paypal</a>

12 Philippak Philippak | E-mail | Web | 29. listopadu 2017 v 5:58 | Reagovat

ome people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-pharmacie-marseille/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-pharmacie-marseille/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama