Nekomplexnost požárnického vybavení

26. srpna 2015 v 12:00 |  Zápisník cholerika
Nejsem zastáncem teorie, že policie celkem nic nedělá. Naopak jsem byl několikrát u toho, že policie projevuje víc aktivity, než je třeba, a o tomhle bude i dnešní příspěvek. Shodou okolností se to celé odehrálo ve stejné budově, jako v minulém článku, jen v o něco jiných patrech budovy. Jako vše, to začalo úplně nevinně.

Byl jsem objednán do zmíněné budovy, abych provedl technický zásah. Ekonomický systém, který spravuji, sice nebyl tím stěžejním, nicméně část firmy z něj odesílala data do toho hlavního systému a tedy bylo potřeba mých služeb, aby si oba systémy porozuměly. V objednávce bylo zřetelně uvedeno, abych se dostavil hned brzy ráno, protože úderem jedenácté bude probíhat požární cvičení a evakuace celé budovy, a tedy bude na dobu neurčitou odstavena elektřina.

A že bych to tedy měl stihnout udělat dříve, než se tak stane.

Není to nic překvapivého, tato cvičení probíhají dva až třikrát do roka, a mají docela reálný smysl. Jak jsem předeslal v minulém článku, budova je jedno velké skleníkové peklo, a v případě, že by se nějaký pomatenec s garderobou z dynamitu rozhodl, že si nedokáže sehnat ženskou jinak, než třeskutým způsobem, je třeba vyzkoušet, zda vše funguje jak má. Správa budovy je však v tomhle případě vstřícná ajťákům a hlásí jim to s předstihem, aby nikdo nepřišel o důležitá data.

Tedy jsem dorazil brzo ráno a v kooperaci s místním IT oddělením se pustil do práce. Podařilo se to dokončit včas, takže krátce před jedenáctou jsme vše vyzkoušeli, IT oddělení konstatovalo, že je vše v pořádku, a rozhodlo se odejít na oběd. Nabídli mi, abych šel také, nicméně jsem měl na odpoledne další práci, takže jsem byl nucen odmítnout. Ajťáci tedy zmizeli pryč, já vyplňoval formuláře a čekal na sekretářku, aby mi je ozdobila razítkem, podle známého pravidla, že čím víc razítko, tím víc papír.

Podle mých hodinek mělo požární cvičení každou chvíli vypuknout, takže když se ozvaly sirény a dusot těžkých bot, překvapený jsem nebyl. To mi vydrželo až do chvíle, kdy jsem zjistil, že nejde o zásah požární, ale policejní.

Po prostoru firmy pobíhala celá řada okuklenců ve vestách s nápisem policie, a s MP5 samopaly v rukou. Docela je obdivuji, za ty lyžařské masky v tomhle počasí, ale asi každé povolání v sobě nese nějaká negativa. Obsadili jediný přístup k výtahům, aby z patra nikdo nemohl odejít, a také požární schodiště pro případ, že by nějaký ozbrojený terorista považoval za logické vydupat dvacet pater do výšky a napadnout je kalachem ze zálohy. Nato vnikli do kanceláře výkonného ředitele, dali mu klepeta a odvedli ho do zasedačky.

Zakuklenci u vchodu poté dostali rozkaz, že nesmí naprosto nikoho pustit z patra pryč, dokud policejní akce neskončí, jeden s policistů v civilu mával nějakým lejstrem na majitele firmy, který vypadal, že ho každou chvíli začne škrtit, houf místních právníků se ho snažili udržet v bezpečné vzdálenosti , já jsem si v tichosti sbalil papíry a čekal jsem, co se bude dít dál.

V tom okamžiku ke mne přistoupil jiný policista v civilu, a prohlásil "Vy jste od počítačů."

Vynechal Dobrý den, promiňte i otazník na konci věty, tedy jsem reagoval jediným možným způsobem - prohlédl jsem si pečlivě kalhoty a otázal se ho "kde ?"

Policista prohlásil, ať si laskavě přestanu dělat šoufky a zda jsem ajťák. Neviděl jsem důvod, proč bych mu měl tuto informaci zatajovat a řekl jsem tedy, že ano. Policista na mne tasil služební průkaz, zatřepal mi před očima nějakým dalším lejstrem a řekl, že půjdu s ním, protože mi zabavuje z moci úřední server.

To ve mě vzbudilo zvědavost a dotázal jsem se, jak že to přesně hodlá udělat, protože můj server se nenachází v téhle budově, a dokonce ani v tomto městě.

Policista se zarazil a dotázal se mne, zda jsem z místního IT oddělení, načež jsem mu odvětil, že nikoliv, osvětlil jsem mu, že jsem servisní technik z úplně jiné firmy a že jsem tu byl za prací. Policista se nakvašeně zeptal, proč tedy mařím vyšetřování. Odpověděl jsem, že nic takového nedělám, že na pitomé otázky dávám rozumné odpovědi pouze za příplatek, a že už teď mi dluží 360 korun. Policista koulel očima a abych nabídl smířlivé gesto, řekl jsem, že místní IT jsou na obědě, ale že mám na ně telefon a tedy je zkusím zavolat. Policista se trochu uklidnil a celkem slušně mne o to požádal, takže jsem bafnul mobil a vytočil příslušné číslo.

Poté, co jsem šéfa místního IT obeznámil se situací a s požadavkem na jejich návrat, slyšel jsem na druhé straně bolestivé zaúpění, a následně jak zmíněný ajťák urychleně maže pomocí druhého mobilu na dálku z firemního serveru léty nashromážděnou sbírku porna, ve velmi vysokém rozlišení. Nicméně řekl, že za chvíli jsou tam, což jsem sdělil také policistovi před sebou. Pak jsem zavolal ještě k nám na recepci, ať mi další schůzky přesunou na nějaký jiný termín, protože jsem pod policejní kuratelou a netuším, kdy je celá tahle pitomost dočasnou basou pro všechny zúčastněné přestane bavit. Poté jsem požádal sekretářku o kávu, posadil se v recepci a sledoval průběh dalších událostí.

Neumím posoudit, na kolik byla akce profesionálně zvládnutá, protože jsem u něčeho takového byl poprvé a tedy nemám srovnání. Nicméně policie poté, co zajistila neprodyšně patra 20 a 21, kde bylo vedení a střední management, zjistili, že firma má ještě účetní oddělení, které je o dvě patra výš. K tomuto poznání přišli zhruba po dvou hodinách, což při vyšetřování hospodářské kriminality je docela tristní. Za další hodinu pak zjistili, že firma má ještě kanceláře v pátém a šestém patře - ale to se rozhodli vytěsnit, protože jim došli zakuklenci.

Nicméně ve chvíli, kdy místní IT odešli předat server ekonomického systému (což sice zní krásně, nicméně data v něm byla kompletně kryptovaná proti případnému útoku), rozeřval se požární alarm, zhasla všechna světla, rozblikaly se takové ty červené bodovky a vypukl dusot na všech podlažích, protože požární cvičení započalo. Policisty to docela rozhodilo, protože něco podobného nečekali, nicméně sevřeli pevně samopaly a poslušní rozkazu vyčkávali věcí příštích.

Ty dorazili v podobě hasičů asi za dvacet minut, dotázali se, cože tu všichni blbnou a proč čtyři patra plná lidí ještě nejsou z budovy venku. Velitel policejního zásahu nastoupil na požárníky, oznámil jim, že nikdo nikam nepůjde, dokud policejní zásah neskončí a dál o tom odmítá vést diskuzi. Hasiči toto sdělili veliteli svého zásahu a ten jim řekl, že nevadí, ať pokračují podle plánu.

Požárníci tedy pokrčili rameny a dotázali se, zda mohu dovnitř. Policista jim řekl, že proti tomu nic nenamítá, a ať si klidně poslouží.

Problém se vyskytl v momentě, kdy hasiči prošmejdili a překontrolovali co měli a chtěli z patra odejít. Zakuklenec se samopalem jim sdělil, že nikam nejdou a přikázal, ať odloží vysílačky na pult recepce. Hasiči po krátké debatě nakonec učinili požadované a s vědomím, že hasící přístroj a hadice nemá takovou kadenci jako MP5 se posadili kolem mne.

Pikantní na celé situaci byl fakt, že se zhruba to samé odehrálo ještě dvakrát, než si velitel požárního zásahu všiml, že mu záhadným způsobem mizí posádka. Poté, když mu zřejmě někdo objasnil příčinu, vyrazil seřvat policii osobně, s tím, že na podobné pitomosti nemá čas a s požadavkem, ať všechny zajaté hasiče okamžitě propustí na svobodu.

Velitel policejního zásahu byl však drsňák, zavřel do patra i velitele hasičů a skutečně vydal rozkaz k volnému odchodu až teprve v momentě, kdy měl server, data a výkonného ředitele v klepetech komplet naložené v policejních dodávkách černé barvy.

Nevím, jaké si mám vzít z této příhody poučení. Snad jediné, co mne napadá je to, že bych asi raději žil ve státě hasičském, než policejním. Možná by měli požárníci sem tam nafasovat také nějaký ten samopal.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Báša Báša | E-mail | 26. srpna 2015 v 16:34 | Reagovat

No jo... Já jsem takhle udělal dva návrhy grafiky na domovskou stránku erotického webu, vyinkasoval za to závratných 11 litrů a státní zástupce, trpící nedostatkem obviněných (na organizovanou strukturu pro odst.b jsou dva málo) se rozhodl, že jsem se stal členem organizované skupiny s pevně danou vnitřní strukturou. Vtrhlo ke mně 9 samopalníků, jeden velitel zásahu, nezávislej svědek a dva podplukovníci. Je mi přes padesát a tatami už je dávnou minulostí, takže předpokládám, že pokud bych byl invalidní, bude jich kolem čtyřiceti a na lidi v komatu je třeba rozpoutat lokální jadernej konflikt.
Strčili mne do CPZ a výslechy se zásadně konaly mezi 02:00-04:00. Pak začali mít trochu problém, páč mne ani jeden ze dvanácti svědků nepoznal, tak to překvalifikovali (tak smutnýho státního zástupce jste ještě neviděl) na napomáhání, že jsem jako kuplíř, páč jsem zveřejňoval reklamu. Tak jsem jí chtěl ukázat a vyšlo najevo, že je to proto, že jsem udělal web. Tím se jejich problém zvětšil, bo tohle neumím a kodéra vynechali. To už to soudce přestalo bavit a vyžadovanou vazbu nedovolil. Po roce dospěli, na základě těch samejch důkazů, co měli před tím zásahem, že jsem se nedopustil a vrátili mi počítače v dezolátním stavu, polovinu účetnictví, peníze na účet a dobrou pověst. Otisky prstů, vzorek DNA a hlasový otisk si ponechali, zřejmě kdyby mne zas někdy napadlo spustit Corel nebo CAD.

2 Báša Báša | E-mail | 26. srpna 2015 v 16:40 | Reagovat

Btw, co dělá piksla sušenejch rajčat?

3 Cholerik Cholerik | 26. srpna 2015 v 18:09 | Reagovat

[2]:Zatim se podle vseho potapi na Azorech - dalsi informace bohuzel nemam. Ale diky za zajem:-)

4 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 26. srpna 2015 v 20:58 | Reagovat

Já u toho nemusím být, ale chtěla bych to slyšet, tuhle historku, vyprávěnou s tím tónem, se kterým jste jí psal :-)
Je mi jasné, že kladete důraz na jiná slova, než my čtenáři a už takhle je k popukání...
Asi bych smíchy nemohla popadnout dech, ale byl by to úžasný zážitek :-)

5 Báša Báša | E-mail | 26. srpna 2015 v 22:07 | Reagovat

[3]: Jak jen to... Hele, koneckonců, je to jen ženská a ty se v podstatě lišej jen designem.
Není-liž pravda, Báro? :-D

6 Cholerik Cholerik | 26. srpna 2015 v 22:20 | Reagovat

[5]: Existuje tu jista dialektika obsahu a formy. Ne vzdy se tohle protne v jednom bode. Zkusil jsem ve svem zivote oboje (forma bez obsahu i obsah bez formy) a asi vtomhle bode nesouhlasim. Ale to asi mame kazdy/kazda nastavene jinak ...

Vite, no to ani nejde ustoupit z dogmatu Cholerika;-)

Vyber z Wiki:

Cholerik v podstatě nemění své postoje a životní hodnoty, je stálý a spolehlivý. K věcem, které jednou vyřeší, se již více nevrací.

7 Báša Báša | E-mail | 27. srpna 2015 v 1:40 | Reagovat

[6]: Já jsem cca ve čtyryačtyryceceti zjistil, že mne přítulky stojej spoustu času, o penězích nemluvě, a tak jsem dal přednost formě, bo sex zadarmo je mnohem dražší, než sex za peníze a na utrácení mám manželku. A je docela veselo. Třeba takhle: http://www.kurtizany.net/2010/12/31/tak-tu-mame-novy-rok/ ;-)

8 Cholerik Cholerik | 27. srpna 2015 v 8:47 | Reagovat

[7]:Ano, vnimam vyhody tohoto reseni a neni vylouceno, ze za par let to bude moznost. Nicmene momentalne jsem na tohle stale ponekud tvrdohlavy a jsem presvedceny, ze podobne veci jsou zabava pro obe strany stejnym dilem a tedy penize by v tom nemely hrat zadnou roli. A jak jsem zminil vyse, z nejakeho nepochopitelneho duvodu trvam na obsahu. Chapu, ze je to dnes hluboce nemoderni, nicmene pro mne by to byla jen polovicni zabava.

9 Báša Báša | E-mail | 27. srpna 2015 v 20:09 | Reagovat

[8]:Jednak, proč myslíte, že získávání benefitů není pro ty ťápoty zábava, a druhak, já to neberu jako řešení, ale bonus. Dokonce jsem to dva roky s jednou táhnul. Né, že bych jí protápěl. Vskutku bezplatně. Sranda jak v lese. Moc zajímavý dva roky. Nejlepší bylo, když zjistila, že se držím naší původní dohody (vona kunčafty only, já jen děvky) a sem tam se zajdu mrknout, co je novýho. Ten komentář tuším zněl nějak jako: "...se taháš s těma kurvama!". Inu, pokerface jsem neudržel. :-D
Prostě se mi takřka podařilo dosáhnout toho prastarého mužského ideálu, kdy chlap potřebuje ženu, která je v posteli děvka, ve společnosti dáma a u plotny Magdalena Dobromila. Pak stačí zajistit, aby se ty tři nepotkaly. U mne plotna neklapla.

10 m. m. | E-mail | Web | 14. října 2015 v 20:40 | Reagovat

To snad neni možný toto :D Příplatek za logické odpovědi je boží nápad 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama